מילון מושגים

במהלך התהליך אתם הולכים להיתקל בהמון מושגים מקצועיים. אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר.

רמות תפקוד / סטטוס רפואי

  • קשישים עצמאיים – קשיש המתפקד באופן עצמאי לחלוטין ומשרת את עצמו ללא סיוע.
  • קשישים תשושים – קשיש המתקשה בתפקוד בחיי היום יום וזקוק לעזרה בהלבשה, רחצה, הליכה לשירותים וכיוב'
  • קשישים סיעודיים – קשיש המרותק לכיסא גלגלים או הולך בתמיכה קבועה של מטפל, אינו שולט בצרכים וזקוק לסיוע בכל פעולות היום. יתכן ויהיה צלול או דמנטי.
  • קשישים תשושי נפש – קשיש המתהלך באופן עצמאי או תשוש אשר עבר אבחון קוגניטיבי ונקבע כי הוא סובל מאלצהיימר.
  • קשישים נכי נפש – קשיש עצמאי / תשוש הסובל מבעיות פסיכיאטריות, מאוזן ושאינו מסכן את עצמו או שאינו מסכן את הסביבה.
  • קשישים במצב סיעודי מורכב – קשיש הסובל ממצב רפואי המצריך טיפול רפואי מורכב דוגמת פצעי לחץ דרגה 3, הנשמה או דיאליזה.

קוד משרד הבריאות

קוד משרד הבריאות הנו מימון מלא או חלקי של המדינה עבור אשפוז בבית אבות סיעודי או בבית אבות לתשושי נפש לאנשים הזקוקים לסיוע כלכלי.

מושגי יסוד בתחום: תשלום ילדים לבית אבות קוד משרד הבריאות השתתפות עצמית טופס לקבלת קוד משרד הבריאות קוד משרד הבריאות לבית אבות

במקרים רבים כשאר ההורה נזק  לטיפול מסור בבית אבות נדרשת המשפחה להוצאה חודשית גבוהה למימון בית האבות. במקרה בו המשפחה איננה יכולה לממן את השהות המלאה או צריכה סיוע חלקי נותן משרד הבריאות את האפשרות של עזרה במימון בית האבות להורה. לאחר בחינה של מספר קריטריונים בהם תעמוד המשפחה תוכלו להינות מחסכון כספי משמעותי במימון בית האבות

טרום קוד

מה זה "טרום קוד" ומתי משתמשים בהפקת מסמך טרום קוד? במצב בו ההורה צריך להיכנס לבית האבות במהירות ואין מספיק זמן להנפיק את הקוד המלא נוכל להשתמש ב"טרום קוד" שבמצב זה המשפחה וההורה ישלמו סכום ראשוני לא גבוה עד להסדרת הקוד המלא.

ועדה לסיוע מימון בבית אבות

הועדה הנה הגוף הקובע את רמת הסיוע במימון השהות בבית האבות כאשר המטופל מוגדר כתשוש. לוועדה יש להציג מסמכים המעידים על המצב הרפואי והנפשי של הקשיש, מסמכי ביטוח לאומי של הקשישים ובני הזוג שלהם, וכן מסמכים המעידים על המצב הכלכלי של הקשיש וילדיו.